Dlouhodobé zahraniční pracovní cesty
30. 10. 2015
Pokud zahraniční služební cesta trvá déle, než několik týdnů, musí zaměstnanec a zaměstnavatel respektovat také zákonitosti země, kam je vysílán.
Některé země vyžadují od zahraničních pracovníků vyřízení pracovního povolení i povolení k pobytu. Důležitým aspektem je také vyřešení zdravotního pojištění. V zemích v rámci Evropské Unie se po určité době na zaměstnance vztahuje pracovněprávní úprava státu, ve kterém je služební cesta vykonávána. Jedná se například i o výši minimální mzdy nebo dodržování přestávek. Ale jen v případě, že by nové podmínky byly pro zaměstnance výhodnější.
Pokud bude zaměstnanec dlouhodobě na zahraniční pracovní cestě, zaměstnavatel v České republice za něj musí stále vést evidenci mzdové agendy, srážet a odvádět zálohy a platit sociální a zdravotní pojištění. Pokud by však odváděl daně z příjmu v cizí zemi, je pro zaměstnavatele výhodné, když požádá finanční úřad, aby za něj nemusel srážet zálohy.
Co se týká zdravotního a sociálního pojištění. Pokud zahraniční služební cesta bude kratší než 48 měsíců a bude probíhat v zemích v rámci EU, musí zaměstnanec se zaměstnavatelem společně podat žádost o vystavení potvrzení o příslušnosti k právním předpisům sociálního zabezpečení. Toto potvrzení jim bude vydáno a na jeho základě, bude zaměstnanec nadále pojištěn v rámci českého sociálního systému.
Na jaké náhrady má zaměstnanec nárok během zahraniční služební cesty?
RYCHLÝ KONTAKT:
NOVINKY:
Plnění programového prohlášení - co už je rozpracované?
27. 10. 2018 Součástí programového prohlášení vlády byla například úprava DPH, změny v dani z příjmu nebo změny v systému důchodů. Jaké změny jsou již schválené, rozpracované a na kter…
Zálohy na zdravotní a sociální pojištění rekordně vzrostou
23. 10. 2018 Jako každý rok dojde od ledna k úpravě minimální výše záloh na zdravotní a sociální pojištění pro OSVČ. V důsledku výrazného růstu průměrné mzdy bude toto navýšen…
Archiv novinek »