Dlouhodobé zahraniční pracovní cesty
30. 10. 2015
Pokud zahraniční služební cesta trvá déle, než několik týdnů, musí zaměstnanec a zaměstnavatel respektovat také zákonitosti země, kam je vysílán.
Některé země vyžadují od zahraničních pracovníků vyřízení pracovního povolení i povolení k pobytu. Důležitým aspektem je také vyřešení zdravotního pojištění. V zemích v rámci Evropské Unie se po určité době na zaměstnance vztahuje pracovněprávní úprava státu, ve kterém je služební cesta vykonávána. Jedná se například i o výši minimální mzdy nebo dodržování přestávek. Ale jen v případě, že by nové podmínky byly pro zaměstnance výhodnější.
Pokud bude zaměstnanec dlouhodobě na zahraniční pracovní cestě, zaměstnavatel v České republice za něj musí stále vést evidenci mzdové agendy, srážet a odvádět zálohy a platit sociální a zdravotní pojištění. Pokud by však odváděl daně z příjmu v cizí zemi, je pro zaměstnavatele výhodné, když požádá finanční úřad, aby za něj nemusel srážet zálohy.
Co se týká zdravotního a sociálního pojištění. Pokud zahraniční služební cesta bude kratší než 48 měsíců a bude probíhat v zemích v rámci EU, musí zaměstnanec se zaměstnavatelem společně podat žádost o vystavení potvrzení o příslušnosti k právním předpisům sociálního zabezpečení. Toto potvrzení jim bude vydáno a na jeho základě, bude zaměstnanec nadále pojištěn v rámci českého sociálního systému.
Na jaké náhrady má zaměstnanec nárok během zahraniční služební cesty?
RYCHLÝ KONTAKT:
NOVINKY:
Maßgeschneiderte Lösung für Kunden
Die Gesellschaft Tigra bemüht sich immer, die Kundenwünsche und Anforderungen sowie ihre Gewohnheiten zu berücksichtigen. Zusammen können wir also eine maßgeschneiderte Lösung für Ihre Gesellschaft ausdenken – von der Buchhaltung, die voll in unserer…
Hochwertige Software - Grundlage
Die Gesellschaft Tigra benutzt nur hochwertige und lizenzierte Software und System mit Cloud, so dass alles online gelöst wird und überall zugänglich ist. Diese Lösung ist trotzdem sehr sicher, weil es dabei eine ähnliche Verschlüsselung wie bei Banksystemen genutzt…
Archiv novinek »