Musí zaměstnanec na služební cestu?
23. 10. 2014
Stěžují si vaši zaměstnanci, že je posíláte na služební cestu? Přečtěte si, kdo ji může ze zákona odmítnout a kdy zaměstnanec na služební cestu musí.
Dle zákoníku práce může odmítnout jet na služební cestu:
- zaměstnankyně, která je těhotná
- zaměstnanec pečující o dítě do věku 8 let
- osaměle žijící zaměstnanec, který pečuje o dítě do věku 15 let
- zaměstnanec, který prokáže, že sám a soustavně pečuje o převážně nebo úplně bezmocnou osobu
Všeobecně platí, že se zaměstnanec se zaměstnavatelem o vyslání na pracovní cestu dohodnou. To neznamená, že se budou dohadovat o každé pracovní cestě. Tato věc může vyplývat již v pracovní smlouvě.
Některé profese se služebními cestami musí počítat
U některých pozic se nepředpokládá, že by zaměstnanec jezdil na služební cesty (prodavač). V takovém případě by odmítnutí jet na služební cestu nemělo být chápané jako porušení pracovněprávního předpisu. Oproti tomu u obchodních zástupců je dojíždění za klienty a časté cestování vlastně náplní práce.
Jakmile z povahy práce vyplývá časté cestování, nebo dohoda o služebních cestách je obsahem pracovní smlouvy, nemá zaměstnanec moc prostoru k manévrování. V takovém případě by odmítnutí odjet na služební cestu mohlo vyložit jako hrubé porušení pracovní kázně a se zaměstnancem by mohl být ukončen pracovní poměr. Když už tedy na služební cestu bude zaměstnanec muset odjet, může si přečít pár tipů, jak si ji zpříjemnit.
RYCHLÝ KONTAKT:
NOVINKY:
Plnění programového prohlášení - co už je rozpracované?
27. 10. 2018 Součástí programového prohlášení vlády byla například úprava DPH, změny v dani z příjmu nebo změny v systému důchodů. Jaké změny jsou již schválené, rozpracované a na kter…
Zálohy na zdravotní a sociální pojištění rekordně vzrostou
23. 10. 2018 Jako každý rok dojde od ledna k úpravě minimální výše záloh na zdravotní a sociální pojištění pro OSVČ. V důsledku výrazného růstu průměrné mzdy bude toto navýšen…
Archiv novinek »