Zaměstnavatel vždy určuje termín dovolené zaměstnanců
17. 6. 2016
Ze zákona má každý zaměstnanec, který u zaměstnavatele odpracoval celý rok nárok na 20 dnů dovolené. Tu si vybírá po vzájemné dohodě se zaměstnavatelem. Běžná praxe je, že zaměstnanec nahlásí termín výběru dovolené, který zaměstnavatel schválí nebo zamítne. Ustálili se tak výrazy, že zaměstnavatel dovolenou dovolí nebo zakáže. Dle zákona však zaměstnavatel vždy určuje, kdy si zaměstnanec dovolenou vybere, takže i souhlas s navrženým termínem je určení. Zaměstnavatel má nárok nevyhovět žádosti o čerpání dovolené, například z provozních důvodů, nebo zaměstnanec na dovolenou nemá nárok. Rozhodnutí zamítnutí přitom nemusí nijak zdůvodňovat.
Pokud zaměstnavatel čerpání dovolené nařídí, musí to zaměstnancům oznámit minimálně 14 dní dopředu, pokud vnitřní směrnice neudává jinak. Dovolená nesmí být nařízena zaměstnancům na mateřské nebo rodičovské dovolené a po dobu pracovní neschopnosti. Pokud se u zaměstnance výrazně změní provozní podmínky, má právo zrušit schválení dovolené, případně zaměstnance z dovolené odvolat. Zaměstnanec pak má nárok na náhradu škody způsobené tímto odvoláním (například proplatit poměrnou část nevyužité ceny zájezdu, nebo náklady na návrat z dovolené). Stejně tak má zaměstnanec nárok na proplacení storna.
Víte, že zaměstnavatel má možnost přispět zaměstnanci na dovolenou a snížit si tak základ daně?
RYCHLÝ KONTAKT:
NOVINKY:
Plnění programového prohlášení - co už je rozpracované?
27. 10. 2018 Součástí programového prohlášení vlády byla například úprava DPH, změny v dani z příjmu nebo změny v systému důchodů. Jaké změny jsou již schválené, rozpracované a na kter…
Zálohy na zdravotní a sociální pojištění rekordně vzrostou
23. 10. 2018 Jako každý rok dojde od ledna k úpravě minimální výše záloh na zdravotní a sociální pojištění pro OSVČ. V důsledku výrazného růstu průměrné mzdy bude toto navýšen…
Archiv novinek »